Mart Ayı Geleneksel Öğle Yemeği

POYD’UN KONUĞU SEZEN: “2017 EKONOMİSİNİ  VE TURİZME ETKİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ” 

POYD- Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği’nin Geleneksel Öğle Yemeği’nin konuğu Bloomberg HT Anchor & Bloomberg HT Radyo Genel Yayın Yönetmeni Açıl Sezen’di. Turizm camiası ve POYD üyelerinin yüksek katılım gösterdiği toplantı Maxx Royal Belek’te gerçekleşti.
POYD- Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği’nin Geleneksel Öğle Yemeği’nin konuğu Bloomberg HT Anchor & Bloomberg HT Radyo Genel Yayın Yönetmeni Açıl Sezen’di. Sezen: “ 2017’de Ekonomi ve Turizm” başlıklı konuşmasında turizmcilere ekonomik tahminlerde bulundu.

POYD üyelerinin ve turizmcilerin yoğun ilgi gösterdiği konuşmanın ardından toplantı yemek salonunda devam etti. Yemekli toplantıda POYD Başkanı Ethem Hakan Duran, POYD’un bu yıl 25. yılını kutlayacaklarını açıklayarak POYD’un Türkiye çapında şubeleşerek büyümeyi hedeflediklerini bu konuda İzmir, İstanbul ve Mersin gibi illerde temsilcilik için gerekli çalışmaların başlatıldığını ifade etti. 

KIZILDAĞ : 5 MİLYON RUS TURİST RAKAMLARI GERÇEKÇİ DEĞİL 
POYD Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği’nin geleneksel öğle yemeği toplantısında bir araya gelen POYD üyeleri ve turizmciler Rus pazarını ve fuarları da değerlendirme fırsatı buldu. Toplantıda Rus turistler hakkında POYD yönetim Kurulu üyesi ve Calista Luxury Resort genel müdürü Ali Kızıldağ  şu açıklamalarda bulundu.
Kızıldağ: “Rusya’da satışlarımız başladı ve iyi bir seyir izliyor. Özellikle düşük bütçeli otellerde büyük oranda talep artışı yaşanıyor. Yüksek bütçeli otellerinde satışlarının iyi gittiğini ifade edebiliriz. 5 milyon Rus turist geleceğine dair açıklamalar yapılıyor. Bu rakamlar gerçeği yansıtmıyor. 5 milyon Rusça konuşan ülkelerden turist gelecektir. Rusya’dan gelecek turist sayısı 3 ila 3,5 milyon arasında olacaktır “ dedi.

KAÇ RUS GELİR, HANGİMİZ KAÇ PARADAN DOYURUR?
Turquoise Hotel Genel Müdürü Tuncay Özbakır, POYD’un geleneksel öğle yemeğinde Moskova’da gerçekleştirilen MITT Moskova Turizm Fuarı’ndaki durumu ve Rus, Almanya ve Hollanda pazarını  değerlendirdi.
Fuar  ve Rus pazarı hakkında Özbakır; “ Fuara katılım oldukça iyiydi. Ruslar, fuara ve ülkemize yoğun ilgi gösterdi. Görüşmelerimizde olumlu geçti. Şuan Rus pazarından en çok rezervasyon alan bölge Alanya.  Fiyat bu konuda en belirleyici konumda. Fiyatı makul olan otellerin rezervasyonları çok iyi durumda.  Acentelere konuşmalarımız sonucunda edindiğimiz bilgiye göre şuanda 13 bin rezervasyon alınmış ve bu rakamlar göz önüne alınarak bir tahminde bulunacak olursak bu sezon Rus pazarından yaklaşık 3 ila 3 buçuk milyon turist ağırlarız. Avrupa ile yaşananlar, Rus pazarındaki fiyatlara da ileri ki zamanlarda olumsuz yansıyacaktır” dedi.
Özbakır Hollanda ve  Almanya pazarları hakkında ise ; “Almanya’dan gelen rezervasyonlarda şuanda çok başarılı değiliz.  Almanya pazarı durmuş durumda hangi fiyatı verirseniz verin, bir işe yaramıyor. Hollanda pazarından politik sebeplerden dolayı iptaller gelmeye başladı. Herkes bir birini izliyor. Bence Avrupa’dan hazirana kadar bir rezervasyon olmaz.  Geçmişi yakalamak zor. Umudumuz Ruslarda.  Ruslar kime yeter, kaç kişi gelir, hangimizi doyurur, kaç paradan doyurur? Bu soruların yanıtlarını zaman içerisinde göreceğiz” dedi.
 
Yemekli toplantının sonunda POYD’a katılan yeni üyelere belgeleri takdim edildi.