Ekim Ayı Geleneksel Öğle Yemeği

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, turizm sektörünü bürokrasi içinde boğduklarını ve bu zulmün artık bitirilmesi gerektiğini belirterek, "Turizmcilerin işlerini kolaylaştıracak, gelirini artıracak bir çalışma yapıyoruz" dedi.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği'nin (POYD) ekim ayı toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Antalya'da son dönemde çok önemli uluslararası organizasyonlar düzenlendiğini söyledi.
Mayıs ayında gerçekleştirilen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından geçen hafta T-20 Turizm Bakanları Toplantısı'nın da Antalya'da yapıldığını anımsatan Çavuşoğlu, kasım ayında da G-20 Liderler Zirvesi'nin kentte yapılacağını vurguladı.
 
Çavuşoğlu, G20 Liderler Zirvesi gibi bir organizasyonun Antalya'nın reklamı ve imajına büyük katkı sağlayacağını anlatarak,  "G20 Liderler Zirvesi'nin başka bir faydası daha var. Bu organizasyon için ciddi bir altyapı oluşturmanız lazım. Organizasyon için Belek bölgesinin iletişim, enerji altyapısını değiştirdik. Yeni yollar yapıldı. Kundu'dan Belek'e bağlanan yolu bitiriyoruz" diye konuştu.
 
Turizmin 12 aya yayılması
Turizmin 12 ay yapılabilmesi için kentte kongre, fuar, spor etkinlikleri ile sağlık olanaklarının geliştirilmesi gerektiğini anlatan Çavuşoğlu, bunun için ciddi çalışmalar yürüttüklerini kaydetti.
Çavuşoğlu, Türk Hava Yolları sponsorluğunda Antalya'da düzenlenen "Turkish Airlines Open Golf Turnası" için 3 yıllık daha anlaşma yapıldığını açıkladı. 
 
Kaş'tan Alanya'ya kadar 20 tane daha golf sahası inşa edeceklerini anlatan Çavuşoğlu, golfte olduğu gibi tenis turnuvalarını kente çekmek için Antalya'ya büyük bir tenis kompleksi kazandıracaklarını söyledi. 
Çavuşoğlu, otoyoldan hızlı trene, havaalanından yeni spor sahalarına kadar Antalya için çok büyük projeler bulunduğunu belirterek,  bu projelerin lansmanını 18 Ekim'de yapacaklarını bildirdi.

Turizmde bürokrasi azaltılacak
Turizm sektörünü bürokrasi içinde boğduklarının ve bu zulmün bitirilmesi gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, turizmcilerin işlerini kolaylaştıracak, gelirini artıracak bir çalışma yaptıklarını, bununla ilgili alan yönetimi modelini geliştireceklerini söyledi.
 
Çavuşoğlu, "Turizm sektörünün ülke ekonomisine ve ülke imajına katkısını çok iyi biliyoruz. Sizlerin kıyı kenar sorunundan milli parklar problemine kadar birçok sorunu var. Tüm bu sorunların birinci elden halledilmesi için ajans gibi bir oluşum yapacağız" diye konuştu.
Para getiren, zengin turistin doğrudan uçuş olmadan Antalya'ya gelemeyeceğini dile getiren Çavuşoğlu, bunun için THY'nin özellikle Avrupa'ya olan direkt seferlerinin artırılması için girişimde bulunacaklarını ifade etti.