İstanbul Yürütme Kurulu Tanıtım Toplantısı

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD), İstanbul Bölgesel Yürütme Kurulu’nu tanıtmak, 2017 değerlendirmeleri ile POYD’un 25’inci yılındaki çalışma ve projelerini paylaşmak için İstanbul’da bir basın toplantısı düzenledi. 

POYD’un Hilton İstanbul Bomonti Hotel & Convention Center’da düzenlenen toplantısında konuşan Başkan Etem Hakan Duran, derneğin 25’inci yılında, tüm Türkiye’ye yayılma kararı aldıklarını ve bu yolda hızlıca ilerlemeye devam edeceklerini belirtti. 

Duran, bu yolda bugüne kadar gerçekleştirdikleri projeleri geliştirerek ve arttırarak ülke turizm ve otelciliğine katkı sağlamak amacıyla, İstanbul başta olmak üzere, İzmir, Mersin ve Bursa illerinde temsilciliklerini açtıklarını ifade etti. Derneğin amacı ve hedefleri konusunda bilgi veren Duran, yakın zamanda Türkiye Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği ismini alacaklarını kaydetti. 

POYD’un hedef büyüttüğünü açıklayan Duran, şunları söyledi: 

‘’POYD 1992 yılında Antalya’da büyük bir ilgi ve katılımla kuruldu. Bugün ülkemizin çeşitli yerlerinde, Onur Üyeleri (8 Kişi), Akademisyen Üye (1 Kişi) ve Öğrenci Üyeleri (42 Kişi) ile toplam 402 üyemiz bulunuyor.  Bu sayı her gün giderek artıyor.

‘’POYD ÖNE ÇIKACAK’’

Sektör iyi olduğu zaman yöneticiler iyidir, kötü olduğu zaman kötü. Bizim birbirimize destek olmamız lazım. Bu sektörün tüm bileşenleri için geçerli. Bundan böyle POYD olarak, tüm Türkiye genelindeki yöneticileri temsil edebilme yolunda öne çıkmak için adımlarımızı daha da arttırıyoruz.’’

‘’2016’DA AYAĞIMIZI SAĞLAM BASTIĞIMIZ TEK ÜLKE UKRAYNA OLDU’’

Konuşmasının devamında 2016 değerlendirmelerini ve 2017 beklentilerini paylaşan Duran, şunları söyledi:

‘’2015 yılının sonundan itibaren bizleri zor bir dönemin beklediğini biliyorduk. Ancak örneğin 2016 yılını 800 bin civarında Rus turistle kapatacağımızı tahmin etmemiştik. Rusya büyük adımlar atarak turist sayısını büyük ölçüde kıstı. 

Sonrasında yaşanan terör olayları ile birlikte neredeyse tüm pazarlar durdu. Başta en önemli kaynak pazarlarımız olan Almanya, Rusya, İngiltere ve Hollanda olmak üzere büyük kayıplar yaşadık. Ayağımızı sağlam basabildiğimiz tek ülke Ukrayna oldu. Oradaki tur operatörlerine çok teşekkür ediyoruz.

2016 bir şekilde geçirdik, ancak otel fiyatlarını hepimiz biliyoruz. Çok ciddi oteller kapandı. Bazı oteller zaten eskiden de 12 ay çalışmaz, sezonluk hizmet verirdi. Ancak 2016’da bazı oteller hiç açamadı ve bu durum işsiz sayısında önemli oranda artışa neden oldu. 

‘’MAYIS AYINDA RUSYA’DAN AKIN OLACAK’’

2017 yılının geçtiğimiz yıla göre daha iyi başladığını söyleyebiliriz. Özellikle Rusya pazarı umut veriyor. Elimizdeki ön veriler Rusların Mayıs Tatili döneminde Rusya’dan Türkiye’ye bir akın olacağını gösteriyor. Oteller 2015 rakamlarını geçti, ‘acaba 2014 rakamlarını yakalar mıyız’ diye düşünmeye başladılar. Ben şahsen Rus turist sayısının 4 milyona ulaşabileceğini düşünüyorum. Rusya kapalıyken, BDT pazarının genelinde bir kayıp yaşanmıştı. İlişkilerin düzelmesi o pazarlarda da hareketlenme olmasını sağladı.

Almanya pazarında en yüksek 3 milyon 800 bini görmüşüz. Antalya’ya dair birkaç öngörü paylaşabilirim: Antalya’yı ziyaret eden Alman turist sayısının 2017’de önemli ölçüde düşerek 1 milyon 160 bin civarında olmasını, Rusya’dan ise Antalya’ya 3.5 milyon turist gelmesini bekliyoruz. Onun dışında İngiltere, Avusturya ve Fransa’da da önemli kayıplar öngörüyoruz. 

‘’ANTALYA 2017’DE 7.5 MİLYON TURİSTE ULAŞACAK’’

2016’nın üstünde bir yıl geçireceğiz, ancak bana kalırsa 2015’e yaklaşma ihtimalimiz çok çok yüksek değil. Gelir olarak ise 2016’yı geçeceğimizi, ancak bu farkın çok büyük olmayacağını düşünüyoruz.

2016 yılında 5 milyon 716 bin ziyaretçi ağırlayan Antalya’nın, 2017 yılını 7.5 milyon ziyaretçi ile kapatacağını öngörüyoruz.’’

‘’BOOKING YASAĞI EN BÜYÜK ZARARI OTELCİYE VE TÜKETİCİYE VERDİ’’

Son dönemde sektörün gündeminde yoğun olarak yer alan Booking.com yasağına da değinen Duran, şu değerlendirmeleri yaptı:

‘’İstanbul’daki şehir otellerinin rezervasyonlarının yüzde 70-70’i, Antalya’daki şehir otellerinin rezervasyonlarının yüzde 45-48’i, resort otellerinin rezervasyonlarının ise yüzde 10-15’i online kanallardan geliyor. Özellikle bu kriz döneminde online kanalların önemi herkes için ortaya çıkmış durumda. Booking.com da çok ciddi bir kuruluş. Kapatılma kararı hem otellere hem de tüketicilere zarar veriyor. Tüketiciler Booking.com aracılığıyla hem fiyat hem de lokasyon kıyaslaması yapabiliyordu. Booking.com avantajlarından birisi de otelcilerin otellerinin doluluklarına göre bu portallar üzerinden fiyatlarda oynama yapabilmesiydi. Acentelerle bunu yapamıyoruz. Yine bu portallarda otelimiz dolduğunda otelimizi kapatabiliyorduk, acentelere bunu yapma şansımız da yok. Dediğim gibi, bu yasak kararı en büyük zarar otelciye ve tüketiciye verecek.’’

POYD İSTANBUL YÜRÜTME KURULU BELLİ OLDU

Duran, toplantıda POYD’un İstanbul Bölgesel Yürütme Kurulu’nu da duyurdu. 

POYD’un yeni İstanbul Bölgesel Yürütme Kurulu şu şekilde:

- Muhammet CÜNTAY  - Ante Turizm Grubu – Genel Koordinatör 

- Uygar KOÇAŞ – Le Meridian Hotel – Genel Müdür 

- Serkan GÜMRÜKÇÜ – Ramada Old City Hotel – Genel Müdür 

- Dilaver Doğru – 

- Kemal Sinmez – Hilton Garden In Ümraniye – Genel Müdür 

- Duygu Sönmez – Wyndham Old City – Genel Müdür 

- Ahmet Korkut – Radisson Pera Hotel – Genel Müdür 

- Kaan Erbaşar – Bilek Hotel – Genel Müdür 

- Soner Barım – Gk Hotel – Genel Müdür 

- Murat Kuyucu – Gorion Hotel – Genel Müdür 

- Ramazan Yalçındağ – Mosaic Hotel – Genel Müdür 

- Atilla Ozan – Sheraton İstanbul Ataköy Hotel  – Yiyecek İçecek Direktörü  

’’ALİCAN AKSU VE EKİBİ İLE ANLAŞTIK, SONRA AYRILMAYA KARAR VERDİLER’’

2.5 yıl önce kurulan POYD İstanbul BYK’sına ve Alican Aksu’nun ayrılmasına da değinen Duran, şunları söyledi:

‘’Biz 2.5 yıl önce İstanbul BYK’sının kurulmasına karar verdik, 60’a yakın üyemiz oldu. Ancak istenilen performansı alamadık. Ben göreve geldikten sonra ocak ayında İstanbul’da bir toplantı yaptık. Alican Bey ve yönetimdeki arkadaşlarımızla yeni bir sayfa açarak bu platformu devam ettirmek üzere konuşarak ayrıldık. Ancak arkadaşlarımız daha sonra ayrılma kararı aldılar. 3 üyemiz ayrıldı ve şu anda İstanbul’da 50 civarında üyemiz var. Arkadaşların TUROYD ile Türkiye çapında bir oluşuma gitmek kararında olduklarını görüyoruz. Ancak derneğin açılımı eğer Türkiye Otel Yöneticileri Derneği ise, henüz resmi olarak öyle bir dernek olmadığını görüyoruz. Türkiye adını almak için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar var. Biz 25 yıllık POYD’uz, ona rağmen Türkiye ismini alabilmek için bir sürü çaba harcıyoruz. Biz bunu geçtiğimiz toplantıda duyurduktan sonra arkadaşlarımız da böyle bir girişim içerisine girmişler. Elbette tüm sektör temsilcileri bu tarz girişimlerde bulunabilir.’’

İstanbul BYK'sından Muhammet Cüntay ise, ‘’Arkadaşlarımız Türkiye genelinde bir çalışma yürütmek istediler, biz İstanbul özelinde çalışma yürütmek istedik ve 25 yıldır var olan bir yapı ile devam etme kararı aldık. Ancak şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim; biz POYD olarak TUROYD isimli oluşumla her türlü iş birliğine gitmeye hazırız.’’ değerlendirmesini yaptı. 

AKSU OCAK AYINDA AYRILMIŞTI

The Green Park Pendik Hotel & Convention Center'daki genel müdürlük görevinden eylül ayında ayrılarak Turizoom International Hotel Management adlı turizm danışmanlık hizmeti firmasını kuran dönemin POYD İstanbul Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Ali Can Aksu, ocak ayında POYD ile tüm resmi iletişimini kestiğini açıklamıştı. 

 ‘’HEDEF TAHTASINA ULAŞILAMAZ ŞEYLER KOYARSANIZ BAŞARISIZLIK İHTİMALİ ARTAR’’

Sonrasında BYK adına konuşarak plan ve projelerinden bahseden Ante Turizm Grubu Genel Koordinatörü Muhammet Cüntay, şunları söyledi:

‘’Yıllardır diğer birlik ve derneklerin bölgesel yürütme kurullarında eleştirdiğimiz şey, bölgelerin homojen şekilde temsil edilememesi olmuştur. İstanbul, içerisinde çok sayıda destinasyonu barındıran bir metropol. Bizim yürütme kurulumuz, İstanbul’un çok sayıda bölgesini temsil edebilecek şekilde oluşturuldu.

Türkiye’de STK’larda çok önemli bir problem var. Hedef tahtasına çok ulaşılamayacak hedefler yazıldığında, başarısız olma ihtimali artıyor. Bu da heyecanı ve enerjiyi sönümlüyor. Biz önümüze öncelikle yapılabilir hedefler koyarak yola çıkacağız.

Projelerimize başlamadan önce 4 önemli adım atacağız:

1. Öncelikle sektördeki tecrübeli isimlerle buluşacağız ve fikirlerini alacağız.

2. Akademi ile olan iş birliğini arttıracağız.

3. Sektördeki kadın yönetici sayısının çok az olduğunu düşünüyoruz. Bu amaçla akademinin de desteğini alarak İstanbul’da sektörümüze büyük katkı sağlayabileceğine inandığımız kadın yönetici sayısını arttıracağız.

4.Türkiye’de turizm konusunda eğitim veren 100’den fazla okul var ve biz hala kalifiye eleman sıkıntısı çekiyoruz. Demek ki biz bu yetişmiş insanları bir noktada kaybediyoruz. Bunun önüne geçmek için okulların temsilcileri ile bir araya geleceğiz.

Projelerimize başlamadan önce bu 4 alandan temsilcilerle buluşmak bizim için çok önemli.’’

POYD’UN İSTANBUL’DAKİ HEDEF VE PROJELERİ NELER?

Cüntay, POYD İstanbul Bölgesel Yürütme Kurulu adı altında çalışmalarına devam edecek olan İstanbul temsilciliğinin plan ve hedeflerini ise şu şekilde açıklandı: 

• Derneğimizin merkezi Antalya bölgesinin başta olmak üzere, temsilciliklerimizin bulunduğu bölgelerin ve  diğer turizm bölgelerinin turizme ilişkin envanterini çıkarmak bunların sürekliliğini ve güncelliğini sağlamak.

• Akademik camianın bileşenleri olan akademisyenler ile sektörümüzü yakınlaştırmak, üniversitelerin beyin gücünü ve potansiyelini daha verimli kullanmak.

• Kalifiye eleman sorununu çözmek ve yetişmiş personel kaybını önlemek amacıyla projeler üretmek.

Kariyer Koçluğu; belirlenen pilot okulun turizm bölümü öğrencilerine yıl boyunca ihtiyaç duydukları konularda seminer programı planlamak, stajlarının öğrencilerin en verimli olacakları tesislerde ve departmanlarda planlanmasını sağlamak , kendilerine üyelerimiz içerisinden atanacak kariyer koçları aracılığıyla da kariyerlerini desteklemek.

İlk yılın ardından uygulamanın diğer okullara da yayılıyor olmasını planlıyoruz.

• Profesyonel otel yöneticilerinin kariyerlerinin desteklenmesi.

Bu bağlamdaki ilk projemiz sektördeki yöneticilerimize belirliyor olduğumuz bir fakültede lisans üstü eğitim olanağı sağlamak, yöneticilerimizin taleplerini değerlendirerek tezli ve/veya tezsiz yüksek lisans kontenjanı açılmasını sağlayacağız.

• Otel yöneticilerimize önümüzdeki 1 yıl içerisinde 24 eğitimci 24 eğitim projesini sunuyor olacağız.

Bu eğitimlerin bir kısmı sektörün üst düzey profesyonelleri tarafından veriliyorken bir kısmı da yönetim kabiliyetlerimize fayda sağlayacak diğer sektör profesyonelleri tarafından verilecektir.

• Bundan sonra sektör sorunları oluşumumuzun üç ayda bir yapıyor olduğu sempozyumda tartışıyor olacak, bu sempozyumlar gündeme göre bir yada birden fazla gün sürecek olup, farklı oturumlarda belirlenen konu başlıkları üzerinden çözüm önerileri aranıyor olacak.

• İstanbul’un farklı bölgelerinde bölgesel otelcilik platformlarının kurulmasını sağlayacağız, var olanların proje ve vizyon konusunda ihtiyaç duydukları desteği vereceğiz. Yönetim kurulumuz bölgesel çalışmalara önem vermemizden dolayı bölgesel homojenlik kriterine uygun olarak kurulmuş, her bölgeden sorumlu bir yöneticimiz bulunmaktadır. 

POYD’un Türkiye yönetimi şu şekilde:

POYD YÖNETİM KURULU ÜYELERİ 

- Etem Hakan DURAN  Yönetim Kurulu Başkanı / Rixos Downton Hotel Genel Müdür

- Edip Nazım ARAÇ   Yönetim Kurulu Başkan Yrd. 

- Selçuk MERAL  Genel Sekreter / GM Center Genel Müdür

- M. Şefik KETREZ  Genel Sekreter Yrd. 

- Ülkay ATMACA  Sayman / La Blanche Island Bodrum Genel Müdür

- Ali KIZILDAĞ  Yönetim Kurulu Üyesi / Calista Luxury Resort Hotel / Genel Müdür 

- Nihat TÜMKAYA  Yönetim Kurulu Üyesi / IC Hotels  Genel Müdür

- Nuri İNCE  Yönetim Kurulu Üyesi

- Derya BİLLUR  Yönetim Kurulu Üyesi / Rixos Sungate Hotel Genel Müdür

- Mehmet ARI  Yönetim Kurulu Üyesi

- Erdoğan TURAN  Yönetim Kurulu Üyesi / Crystal Hotels Nirvana Genel Müdür

- Burak YILDIZ  Yönetim Kurulu Üyesi / Euphoria Hotels Genel Direktör 

POYD İSTANBUL BÖLGESEL YÜRÜTME KURULU ÜYELERİ

- Muhammet CÜNTAY  - Ante Turizm Grubu – Genel Koordinatör 

- Uygar KOÇAŞ – Le Meridian Hotel – Genel Müdür 

- Serkan GÜMRÜKÇÜ – Ramada Old City Hotel – Genel Müdür 

- Dilaver Doğru – 

- Kemal Sinmez – Hilton Garden In Ümraniye – Genel Müdür 

- Duygu Sönmez – Wyndham Old City – Genel Müdür 

- Ahmet Korkut – Radisson Pera Hotel – Genel Müdür 

- Kaan Erbaşar – Bilek Hotel – Genel Müdür 

- Soner Barım – Gk Hotel – Genel Müdür 

- Murat Kuyucu – Gorion Hotel – Genel Müdür 

- Ramazan Yalçındağ – Mosaic Hotel – Genel Müdür 

- Atilla Ozan – Sheraton İstanbul Ataköy Hotel  – Yiyecek İçecek Direktörü  

POYD İZMİR TEMSİLCİSİ 

- H. Rıza ELİBOL  Swissôtel Büyük Efes – Genel Müdür

POYD BURSA  TEMSİLCİSİ 

- Ahmet AYDIN    Kırcı Hotel  – Genel Müdür

POYD MERSİN TEMSİLCİSİ 

- Nebil KAVVASOĞLU Wonasis Resort Aqua   – Genel Müdür