Türkiye’nin Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip ilk restoran şefleri sertifikalarını törenle aldı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) bünyesinde faaliyet gösteren Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi (MESEM) tarafından yapılan sınavlarda başarılı olan turizm yiyecek sektörü çalışanlarına “Mesleki Yeterlilik Belgeleri” törenle verildi. Bu kapsamda ödül törenine katılan restoran şefleri Türkiye’deki ilk “mesleki yeterlilik belgesine sahip restoran şefleri” oldular.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Toplantı Salonu’nda gerçekleşen törene ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, ATSO Başkan Yardımcısı ve Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, Tüm Gastronomi Yöneticileri Derneği Başkanı Adnan Soner, Tüm Gastronomi Yöneticileri Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Çapa, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ülkay Atmaca, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Genel Sekreteri Selçuk Meral, ATSO MESEM Yöneticileri ile sertifika almaya hak kazanan Xanadu Otel çalışanları katıldı.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en önemli sorunlarının başında işsizliğin geldiğini belirterek, “Her 5 gençten 1 tanesi işsiz.  Bir tarafta kalifiye eleman arayanlar, diğer tarafta iş arayanlar var. İşsizliğin temelinde mesleksizlik yer alıyor. Bu soruna merhem olabilmek adına ATSO MESEM projesini başlattık” dedi.

Nitelikli çalışanlara ihtiyaç var

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde kurulan MESEM’in, Türkiye’de ve Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olan Mesleki Yeterlilik Belgesi vermek üzere akredite ve Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilen ilk Oda olduğunu vurgulayan Başkan Budak şunları kaydetti;

“Artık MESEM ile gençlerimizin mesleki bilgi ve beceri düzeyini AB ülkelerinde de geçerliliği olan belgelerle sertifikalandıracak bir yapı oluşturmuş durumdayız. Böylece gençlerimiz işverene mesleki bilgi düzeylerini gösteren belgelerle gidebilecekler. İşverenler de hem aradıkları elemanları temin edecekler hem de teşviklerden yararlanacaklar. Turizm sektörü ile başladık, çünkü Antalya gibi turizmde marka bir kentte her işi yapan değil, sertifikalı, nitelikli çalışanlara ihtiyaç var. Bugüne kadar 47 adayın sınav başvurusu alınmış ve 36 adayın sınavları gerçekleştirilmiştir. Bu sınavlarda 27 aday başarılı olmuş ve Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanmıştır. Çalışmalarımızı diğer sektörlere de genişleteceğiz; Asansör bakım onarımı ve inşaat sektörü çalışanlarını belgelendirmek amacıyla fizibilite çalışmalarımız sürüyor.”

İşçi ve İşveren için avantajlar

Başkan Budak, yeterlilik belgesine sahip elemanları çalıştıran işverenlerin çalışana ait sigorta primlerinin 6111 sayılı Kanun’daki şartlara göre 12-54 ay süre ile “İşsizlik Sigortası Fonu”ndan karşılandığını bildirdi. Budak, “Bu belgenin ilk başvuru yapacaklar için 300 TL’lik bir maliyeti bulunuyor. Bunun için de KOSGEB’in, KOBİ’lere elemanlarına Mesleki Yeterlilik Belgesi aldırmalarına yönelik olarak 10 bin TL’ye kadar desteği bulunuyor. Belge sahipleri için de son derece cazip imkanlar sunuluyor. 4. seviye ve üstü yeterlilik belgesine sahip olanlar Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ortaöğretim kurumlarında öğretmen bulunamayan alanlarda öğretmen olarak görevlendirilebiliyorlar. Ayrıca mesleki yeterliliğini belgeleriyle ispatlayan kişilere “Bağımsız İşyeri Açma Belgesi” veriliyor ve girişimciliğe yönlendiriliyorlar. Çalışanlar, Mesleki Yeterlilik Belgesi ile birlikte Yabancı dil bilgisini de belgelendirebilir ise Avrupa Birliği ülkelerinde de çalışabilme fırsatı elde edebiliyor” diye konuştu.

Budak konuşmasında otel personeline Mesleki Yeterlik Belgesi'ni aldırması konusundaki desteklerinden dolayı; Serenat Otel İşletmesi Turizm ve Ticaret A.Ş./Xanadu Resort Hotel’e;  belgelendirme çalışmalarına bugüne kadar destek veren Tüm Gastronomi Yöneticileri Derneği’ne (TGYD), Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği’ne (POYD), Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) ile Türkiye Otelciler Federasyonu’na (TÜROFED) teşekkür etti.

Törende ATSOMESEM sınavında başarılı olan Xanadu Resort Otel’in restoran şefleri, garson ve barmenlerden oluşan 13 kişiye Mesleki Yeterlilik Belgeleri verildi.