POYD İstanbul´da yeniden yapılandı

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği, yeniden yapılanma kapsamında oluşturduğu İstanbul Bölge Yönetim Kurulu’nun yürüteceği faaliyetler ve projeler hakkında bir basın toplantısı düzenledi

Kuruluşunun 25. yılını kutlayan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği, geleceğe dönük çalışmaları hakkında bilgi vermek, İstanbul Bölge Yönetim Kurulu’nu tanıtmak ve turizm alanında yaşanan son gelişmeleri değerlendirmek için İstanbul Hilton Bomonti Hotel & Convention Center’da bir basın toplantısı düzenledi.

POYD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Duran, gelecek dönemde POYD’ün faaliyetlerinin sadece Antalya ile sınırlı kalmayacağını, tüm Türkiye genelinde daha etkin faaliyetler izlemek için yeniden yapılanmaya gittiklerini ve birçok ilde temsilciliklerini kurduklarını belirterek konuşmasına başladı.

Konuşmasının devamında POYD’un tarihçesi, derneğin yapısı ve yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgiler veren Duran; yakın zamanda derneğin Türkiye Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği ismini alacağını açıkladı.

Hakan Duran, Antalya merkezli bir kuruluş olduklarını ve bu çerçevede birçok kamu ve meslek grubuyla ortaklaşa çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek; bu çalışmaları Türkiye geneline yaymak ve derneğin 25. kuruluş yılı nedeniyle İstanbul’da da bir yapılanmaya gittiklerini kaydederek; sözü İstanbul Bölge Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Cüntay’a verdi.

Konuşmasına davetlileri selamlayarak ve teşekkürlerini sunarak başlayan Muhammet Cüntay; POYD İstanbul Bölge Yönetim Kurulu’nda yer alan isimleri açıkladı. Buna göre POYD İstanbul BYK şu şekilde:

Muhammet Cüntay - Ante Turizm Grubu – Genel Koordinatör

Uygar Koçaş – Le Meridian Hotel – Genel Müdür

Serkan Gümrükçü – Ramada Old City Hotel – Genel Müdür

Dilaver Doğru –

Kemal Sinmez – Hilton Garden In Ümraniye – Genel Müdür

Duygu Sönmez – Wyndham Old City – Genel Müdür

Ahmet Korkut – Radisson Pera Hotel – Genel Müdür

Kaan Erbaşar – Bilek Hotel – Genel Müdür

Soner Barım – Gk Hotel – Genel Müdür

Murat Kuyucu – Gorion Hotel – Genel Müdür

Ramazan Yalçındağ – Mosaic Hotel – Genel Müdür

Atilla Ozan – Sheraton İstanbul Ataköy Hotel – Yiyecek İçecek Direktörü

İstanbul’un çok geniş bir destinasyon olduğuna dikkat çeken Cüntay; İstanbul BYK’yı oluştururken her üyeyi kendi içinde bulundukları bölgenin temsilini yapmak için yer alacaklarını, farklı bölgelerin farklı ihtiyaçlarını gündeme getirilebilmesi için böyle bir karar verdiklerini belirtti.

İstanbul BYK’nın kuruluş nedenleri

İstanbul’da neden böyle bir yapılanmaya gittiklerini açıklayan Cüntay şunları sıraladı:

·İstanbullu profesyoneller arasındaki dayanışmayı güçlendirmek ve daha güçlü bir hale getirmek

·İstanbullu otel yöneticileri arasındaki yardımlaşmayı güçlendirmek

·Vizyon paylaşımı: İstanbul’daki önemli yöneticilerin sahip olduğu vizyonu bir potada toplamak

·Turizm yöneticilerinden deneyim anlamında destek bekleyen turizm öğrencilerinin İstanbul’da yoğun bir şekilde yer alması ve turizm öğrencilerine deneyimleri aktarabilmek

·Akademi ve turizm sektörünün iş birliğini oluşturabilmek

“Ulaşılabilir, reel ve fayda üreten projeler üreteceğiz”

Bölge Yönetim Kurulu olarak yürütecekleri projelerden de bahseden Cüntay; projelerinin ulaşılabilir, reel ve fayda üreten projeler olacağını belirtti.

İstanbul BYK’nın yürüteceği projeler

İlk olarak hayata geçirecekleri projenin “vizyon paylaşım toplantıları” olacağını söyleyen Cüntay; ikinci olarak akademisyenlerle buluşacaklarını ve görüş alışverişinde bulunacaklarını, üçüncü olarak bayan yönetici sayısını artırmak için üniversiteler ile ortak çalışmalar yürüterek bayan elemanlara yönetimde öncelik vereceklerini, dördüncü olarak turizm öğrencileriyle iletişim ortamı oluşturarak daha sağlıklı bir staj süreci için bir yol izleyeceklerini açıkladı.

Alican Aksu’nun POYD’dan ayrılışı

Geçtiğimiz aylarda POYD yönetiminden Alican Aksu’nun ayrılışına da değinen Hakan Duran konuyla ilgili şunları söyledi:

“Türkiye Otel Yöneticileri Derneği diye bir dernek ortada yok”

“Biz 2 yıl önce yine İstanbul’da bir bölge yürütme kurulu kurulmasını karar verdik. Yönetim olarak arkadaşlarımızı görevlendirdik fakat istenilen performans olmadı. 60’a yakın üyemiz oluştu. Bazı görüş ayrılıklarımız oldu. Daha sonra da bunu ben 3 Aralık 2016 itibariyle göreve geldikten sonra Ocak ayında İstanbul’da bir toplantı yaptım ve o toplantıda üye arkadaşlarımızla beraber bir görüşme yaptık. Aslında Alican Aksu ve yönetimdeki arkadaşlarımız tekrardan yeni bir sayfa açarak; bu platformu devam ettirmemek üzere konuşarak ayrıldı.

“Yolları açık olsun”

Arkadaşlarımız ayrılma kararı aldılar. Bu arada şunu söyleyeyim; Türkiye Otel Yöneticileri Derneği diye bir dernek henüz yok. Çünkü Türkiye ismini alabilmeniz için STK’larda öncelikle bir yaşam süreniz olması gerekiyor. Yanlış hatırlamıyorsam minimum 20 yıl. Yapmış olduğunuz bazı aktiviteler olması gerekiyor ve sadece bir yerde olarak siz Türkiye adını alamıyorsunuz. Onun için TUROYD adı Türkiye Otel Yöneticileri Derneği ise böyle bir dernek yok. Dernekler Masası’nı kontrol ederseniz Türkiye Otel Yöneticileri Derneği adıyla bir dernek maalesef yok. Arkadaşlarımız o oluşum içerisinde olabilirler. Yolları açık olsun.”