Ediz Hun’dan turizmcilere çevre dersi

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) şubat ayı geleneksel yemekli toplantısı Akra Barut’ta gerçekleştirildi. POYD’un bu ayki konuğu ise Türk sinemasının efsane isimlerinden Çevre eski Bakanı Ediz Hun oldu.

“Çevreye dikkat ediyoruz”
Antalya Vali Yardımcısı Recep Yüksel ve turizmcilerin büyük ilgi gösterdiği toplantının açılış konuşmasını POYD Başkanı Ali Kızıldağ yaptı. Turizmciler olarak çevre ve sürdürülebilir politikalara dikkat ettiklerini belirten Kızıldağ, “Sürdürülebilirlik konusunda güzel bir çalışma başlatıyoruz. Otellerdeki atıkların gübre olarak tekrar otellerde kullanılması konusunda bir çalışma olacak. Bu çalışmayı bu yıl içinde çok güzel bir boyuta getireceğiz” dedi.

“Turizmcilerin yanındayız”
Unilever Food Solutions Pazarlama Direktörü Aslı Erdoğan Canbaz, turizmcilere başarılı ve verimli bir sezon dilediği konuşmasında, “Her zaman sizin yanınızdayız” mesajı verdi. Aslı Erdoğan Canbaz, bu yıl turizm sektörünün Rusya’daki ekonomik kriz, bölgedeki diğer sorunlar ve dolar kurundaki hassas dengeler nedeniyle birtakım finansal riskler yönetmek zorunda kalabileceğine dikkat çekti ve şöyle konuştu: “Unilever Food Solutions Ailesi olarak, biz ürünlerimizle, hizmetlerimizle her zaman sizin yanınızdayız. Gerek Turuncu Destek Paketi gerekse Gıda Atığını Önleyelim projesi ile misafir memnuniyetinden ödün vermeden maliyetlerinizi kontrol altına almanıza destek veriyoruz. Ve elbette çöpe para dökmemeniz için… Biz, bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de turizm sektörünün önemli ihtiyaç ve sorunlarına çözüm ortağı olmayı hedefliyoruz.”

“Çevreyi topyekün korumalıyız”
Daha sonra turizmcilerin karşısına çıkan Ediz Hun, “Turizmde sürdürülebilirlik” konulu bir konuşma gerçekleştirdi. Önemli açıklamalarda bulunan Hun, çevreyi korumanın lüks değil bir gereksinim olduğunu söyledi. Hun, “Etrafımızı temizlemek ve çevreye yapılanları protesto etmek yetmez. Çevremizi topyekün korumamız gerekiyor. Dünya nüfusu hızla artıyor. Bundan dolayı çevre çok kirleniyor. AB’nin çevreyle ilgili önemli kriter ve direktifleri var. Ormanların tahribine karşı tedbir almamız gerektiğini söylüyorlar. Türkiye’nin 8 bin km sahili bulunuyor. Bunları koruyabildik mi? Bu sorunun yanıtı çok fazla olumlu değil. Bilim insanlarına göre koruyamadık. Umarım çevreye karşı duyarlılık daha da artar.”