Şubat Ayı Geleneksel Öğle Yemeği

Unilever Food Solutions’ın dört yıldır sponsorluğunu üstelendiği Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği’nin (POYD) Geleneksel Aylık Yemekli Toplantısı’nın Şubat ayı onur konuğu ünlü ekonomist ve akademisyen Asaf Savaş Akat oldu.

Ev dışı gıda sektörünün öncü şirketi Unilever Food Solutions’ın katkılarıyla düzenlenen Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği’nin Geleneksel Aylık Yemekli Toplantısı, Regnum Carya Golf & Spa Resort’ta gerçekleşti. Toplantıya onur konuğu ve konuk konuşmacı olarak ünlü ekonomist ve akademisyen Asaf Savaş Akat katıldı.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği üyelerinin katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan POYD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kızıldağ, buluşmanın gerçekleşmesindeki katkılarından dolayı Unilever Food Solutions ekibine teşekkür etti.
 
Ali Kızıldağ: “Turizm faaliyeti barış ve güvenlik ortamında olur. Turizmciler olarak biz barış ve güvenlik mesajları vermeye devam edeceğiz”

POYD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kızıldağ “2016 yılı, otel yöneticileri için finansal riskleri beraberinde getiriyor. Bu yıl doluluk riski başta olmak üzere birçok riski yöneteceğiz.
 
2014 yılında Rusya’daki ekonomik kriz, 2015 yılında 800 bin Rus turist kaybı olarak turizm sektörümüzü etkilemişti. Unutmamalıyız ki Rusya, Türkiye turizm sektörü açısından önemli bir pazar. Toplam Türkiye turizm pazarı 2015 yılında 4,7 milyar dolar eksi yazdı. Bu yıl uçak krizinin ardından 3,5 milyonluk Rusya pazarının tamamını kaybetme riskiyle karşı karşıyayız.

Yeni pazarlara girmek ve Avrupa pazarından payımızı arttırmak hedefiyle çalışıyoruz. Suriye sınırındaki gelişmeler sektörümüzü tedirgin ediyor. Turizm faaliyeti barış ve güvenlik ortamında olur. Biz barış ve güvenlik mesajlarını vermeye devam edeceğiz. Turizmciler olarak profesyonel yaşamımızda karşı karşıya kaldığımız riskleri yöneteceğiz. Dünya bir evrim sürecinde. Biz de bu süreçten etkileniyoruz. Etkiyi azaltmaya yönelik çalışıyoruz” dedi
 
Aslı Erdoğan: “Gıda Güvenliği Derneği işbirliğiyle Nisan ayında başlatacağımız Gıda Güvenliği Sertifika programı ile şeflerin gıda güvenliği alanındaki ihtiyaçlarını karşılayacağız”
 
Unilever Food Solutions Pazarlama Direktörü Aslı Erdoğan Canbaz, gıda güvenliği alanındaki yeni projelerini ilk kez Antalyalı turizmcilerle paylaştığı konuşmasında, “Unilever Food Solutions olarak, ürünlerimizle ve sizlerin ihtiyaçlarınıza özel geliştirdiğimiz ‘servislerimizle’ bu yıl da yanınızda olmaya devam edeceğiz. Yine 2016’da zor bir sezon bizi bekliyor. Bu yıl maliyetlerin önemi daha da artacak. 2016 yılında da misafir memnuniyetinden ödün vermeden maliyetlerinizi kontrol altına almanıza katkı sağlamak üzere Unilever Food Solutions olarak sizinleyiz. Bu yıl daha önem kazanacak olan mutfak maliyetlerini kontrol altında tutabilmeniz için pratik ara öğün çözümleri ve sunum malzemeleri ile desteğimizi sürdüreceğiz.
 
Geçen yıl gerçekleştirdiğimiz Türkiye Şef Araştırması’na katılan şeflerin %80’i gıda güvenliği alanında eğitim almayı en önemli ihtiyacı olarak tanımlamıştı. Şeflerimizden aldığımız bu değerlendirme bizleri harekete geçirdi. Gıda Güvenliği Derneği işbirliği kapsamında bu yıl Nisan ayında başlayacağımız online ‘Gıda Güvenliği Sertifika’ programı ile şeflerin bu alandaki ihtiyaçlarını karşılayacağız” dedi.
 
Asaf Savaş Akat: “Türkiye’nin ekonomik ve siyasi dönüşümü çok mesafe kat etti”
 
Açılış konuşmalarının ardından Asaf Savaş Akat ise “Türkiye Ekonomisi 2016: Riskler ve Fırsatlar” konulu konuşmasını yaptı. Akat, “Türkiye, ekonomik ve siyasi dönüşüm sürecinde, küresel ekonomi ile bütünleşme, bütçe disiplini ve mali istikrar alanlarında çok mesafe kat etti. Kazanımları korumak için önümüzde zor bir uyum süreci var. Dış açık sürdürülebilir düzeye inmeli. Özel iç tasarruflar artmalı. Ama büyüme fazilet dairesi sürmeli. Önümüze riskler var. Ama başarı şansı da mevcut. Ben iyimser cephede yer alıyorum” dedi.