POYD İstanbul turizmin duayenleriyle buluştu

Faaliyetlerini Türkiye geneline yayma kararı alan POYD, turizm sektörünün duayen isimleriyle buluştu.
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği İstanbul Bölgesel Yürütme Kurulu’nun (POYD İstanbul) düzenlediği “Sektörün Duayenleriyle Buluşma Toplantısı” 7 Haziran Çarşamba günü İstanbul Taksim Naz City Hotel’de gerçekleşti.

POYD İstanbul’un düzenlediği “Duayenlerle Buluşma Toplantısı” na; Naci Gedik, Günanç Gürkaynak, Tuncay Marlalı, İhsan Türkus, Berfend Ber, Ferit Volkan, Savaş Kutkan, Savaş Gürsel, Yusuf Yürüten ve Dilaver Doğru katıldı.
POYD Bölgesel Yürütme Kurulu Üyesi Kaan Erbaşar; düzenledikleri toplantının amacının sektörün duayenlerinin fikirlerini almak ve POYD İstanbul’un faaliyetlerini duayenlerle paylaşmak olduğunu söyleyerek sözü POYD İstanbul Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Muhammet Cüntay’a verdi.

POYD İstanbul Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Muhammet Cüntay, konuşmasına POYD İstanbul’un neden kurulduğunu, izleyecekleri faaliyetleri ve hayata geçirecekleri projeleri anlatarak başladı.

Katılımcılara POYD İstanbul’un Yürütme Kurulu’nu tanıtan Cüntay, bu ekibi oluştururken İstanbul’un farklı noktalarındaki otel yöneticilerine eşit olarak ağırlık vermeyi göz önünde bulundurduklarını belirtti.

POYD İstanbul’un amaç ve faaliyetlerini katılımcılarla paylaşan Cüntay, turizm öğrencileri için başlattıkları “Kariyer koçluğu" projesi hakkında bilgi verdi. Geçtiğimiz günlerde Medeniyet Üniversitesi'nde başlattıkları projeyi İstanbul, Kültür ve Nişantaşı Üniversitesi ile devam ettirmeyi planladıklarını anlatan, Cüntay, orta ve üst düzey otel yöneticilerinin projede koç olarak görev alacağını sözlerine ekledi.

Cüntay; diğer yandan lisans mezunu olan otel yöneticileri için farklı üniversitelerle “tezsiz yüksek lisans” programlarını hayata geçirmek için projeler yürüteceklerini belirtti.

Sektörün duayenleriyle düzenledikleri bu ilk “istişare toplantısı”nı periyodik hale getirip; daha sık düzenleyeceklerini söyleyen Cüntay; sektörün tüm paydaşlarının fikirlerini paylaşacakları bir platform oluşturacaklarını ifade etti.

Ortadoğu pazarına yönelik "know how" oluşturmak için sektörün tüm aktörlerinin yer aldığı çalışma grupları oluşturacaklarını anlatan Cüntay, bu projeyle pazarın ihtiyaçlarına uygun çözümler ve yol haritaları çıkaracaklarını söyledi. Bunu yaparken Ortadoğu pazarına yönelik faaliyet gösteren otellerin çalışanından transfer yapan acentenin şoförüne kadar geniş bir kesme eğitim vereceklerine değinen Cüntay, ayrıca pazarın dinamiklerine uygun tanıtım ve pazarlama stratejileri üreteceklerinin altını çizdi.

Cüntay’ın konuşmasının ardından ilk olarak Tuncay Marlalı söz aldı. Marlalı, her şeyden önce konaklama sektörüne yönelik bir meslek yasasının oluşturulamamasına dikkat çekti. Şu an için bir yasal prosedüre bağlı olmadan çalışıyoruz diyen Marlalı, POYD İstanbul’un çalışmalarında, hukuki düzenlemelerin hazırlanmasına da ön ayak olması gerektiğinin altını çizdi. Marlalı, bu tarz kuruluşların siyasi karar alıcılara yol gösterici ve teşvik edici çözüm sunması gerektiğini söyledi.
Ramada Plaza Genel Müdürü Şavaş Kutkan ise, POYD İstanbul’un çok önemli projelere imza atmayı hedeflediğini bunun için dernek bünyesindeki ekibin geniş tutulmasına ve görev paylaşımının sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.
Kutkan’dan sonra söz alan Otel Yatırım Danışmanı Ferit Volkan ise, POYD İstanbul’un öncelikli hedefinin otel yöneticilerine sektörde daha rahat nasıl bir yol izleyebileceklerinin önünü açması gerektiğini vurguladı.

Günanç Gürkaynak ise ‘’en kötü zamanlar, en iyi hedeflere ulaşmak için en iyi adımları atma zamanıdır. Bu, sizler için önemli bir avantaj’’ diyerek sözlerine başladı. Şu an için konaklama sektörü yöneticilerinin bir çatı kuruluşa ihtiyacı olduğunu belirten Gürkaynak; “Projeler çok güzel ancak, çok geniş kapsamlı. Biraz daraltmakta fayda var’’ dedi.

Türkiye’de konaklama sektörünün kısa zamanda önemli bir mesafe kaydettiğini söyleyen Naci Gedik, “Türkiye’de turizm endüstrisi büyük bir potansiyele sahip, ama 21. yüzyılın en önemli yönetim stratejisi “odaklanmak”tır. Bir işin yönetilebilir olması iyi projelendirilmesinden geçer. Bu nedenle stratejileri belirlerken dikkatli olunması gerekir” dedi.

Günümüzde konaklama sektöründe eğitimin önemine dikkat çeken Gedik; POYD İstanbul’un öncelikle personel eğitimi sorununa yönelmesi gerektiğini belirtti. Gedik, POYD İstanbul’un ilk olarak SLOT Analizi yaptıktan sonra hedef ve projelerini tekrardan gözden geçirmek gerektiğinin önemli olduğuna dikkat çekti.

“Son 2 senedir Türkiye’de bu da mı olur? dediğimiz her şey oldu.” diyerek sözlerine başlayan İhsan Türkus; bu projeleri hayata geçirirken bu noktayı da göz önünde bulundurun tavsiyesinde bulundu. Türkus; “Geçen iki senede turist kaybettik, para kaybettik ama en çok da personel kaybettik. Göz önünde bulundurulması gereken bir nokta da bu… Gençlerin, turizm bölümü öğrencilerinin çoğu kötümser; bu anlamda gençleri yeniden heveslendirmeliyiz. Atacağınız adımlarda bunu da göz önünde bulundurun” dedi.